در این مقاله تصمیم داریم برای تولیدکنندگانی که به تازگی وارد حوزه چاپ پیکسل شده اند، به زبان ساده و به اختصار، به آموزش چاپ عکس روی پیکسل و توضیح در رابطه با چگونگی طراحی پیکسل با کمک نرم افزار فوتوشاپ بپردازیم.

در ابتدا طرحی که احتمالا از اینترنت استخراج کرده اید را در برنامه فوتوشاپ باز کنید. در نوار بالایی در تب Image به قسمت Mode بروید و ببینید تصویر شما RGB Color است یا CMYK Color. برای طراحی وب و چاپ دیجیتال بهتر است تصاویر را روی RGB Color قرار دهیم تا هنگام چاپ نزدیکترین رنگ به رنگی که در مانیتور می بینیم بر روی کاغذ چاپ شود. CMYK Color مناسب زمانیست که تصمیم به چاپ افست داریم مثل بنرهای تبلیغاتی یا کارت ویزیت.

رزولوشن تصویر طراحی شده باید در ابتدای طراحی تصویر 300DPI باشد و در صورتی که طرح روی 72DPI طراحی شده باشد، تغییر رزولوشن در زمان چاپ تاثیری بر افزایش کیفیت ندارد. ضمن اینکه در نظر داشته باشید طرح انتخابی کوچکتر از 5CM نباشد که در چاپ به وضوح بی کیفیت از کار در خواهد آمد!

در این بخش از کار، باید تصویر را به شکل دایره ای به ابعاد 5/4CM و یا به عبارت دقیق تر 638Pixels در بیاوریم که قسمت اصلی طرح در 4/4CM نمایش داده شده و مابقی کادر در قسمت پرچ شده ی پیکسل قرار می گیرد.

با کمک فایل زیر می توانید به راحتی این کار را انجام دهید:

دانلود فایل کمکی ابعاد طراحی پیکسل

طرح اصلی در محدوده ی دایره ی زرد رنگ و حاشیه در محدوده ی دایره ی قرمز رنگ باید قرار بگیرد. در صورتی که کل عکس به شکلی است که باید در محدوده ی دایره زرد رنگ قرار بگیرد، محدوده ی حاشیه ی قرمز را سفید رها نکنید!‌ زیرا هنگام تولید پیکسل در بغل های پیکسل یک نوار سفید دیده می شود که به شدت از زیبایی پیکسل می کاهد. با کمک ابزار Stamp از تصویر اصلی برای پر کردن حاشیه کمک بگیرید. و یا مثل نمونه ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید. طرح اصلی را در حاشیه کپی کنید. به هر ترتیبی که هست، از مهارت خود بهره بگیرید و فکری به حال سفید نماندن حاشیه ی پیکسل بکنید 😏  سپس با استفاده از ابزار Eraser نوار زرد رنگ را پاک کنید. همچنین قسمت های بیرون زده از حاشیه ی قرمز را به کمک ابزار Magic Wand انتخاب کرده و پاک کنید.

در انتها باید ابعاد طراحی پیکسل را به درستی تنظیم کنید. بدین گونه که تصویر پیکسل آماده شده را در قسمت Image Size به ابعاد 638Pixel تغییر دهید. در مورد پیکسل 58 میلی متری ابعاد طراحی پیکسل، 827Pixel می باشد. طرح پیکسل خود را می توانید در فرمت های PNG و یا JPG ذخیره کنید. JPG فضای کمتری را در حافظه ی سیستم شما اشغال خواهد کرد.

پیکسل محصولی زینتی ست، برای تولید پیکسل به هرچه بهتر شدن فضای طراحی پیکسل توجه ویژه داشته باشید 😊