اساساً پیکسل محصولی زینتی ست و نباید با مواد خام نامرغوب و یا روکش نامناسب از زیبایی آن کاست.ازین رو  استفاده از مواد خام درجه یک اولویت دارد.
طلق:
مواد خام پیکسل تنها شامل قطعات رویی و پشتی سوزنی پیکسل نیست. هنگام خرید مواد خام پیکسل، بسته های طلق به تعداد متناسب با مواد خام در بسته بندی قرار داده شده است و همیشه بطور پیش فرض با مواد خام پیکسل به فروش میرسد.
در مورد برند پاندا بسته بندی پیکسل خام بصورت بسته های ۱۰۰ عددی برای قطعات پشتی پیکسل و بسته های ۲۰۰ عددی برای قطعات رویی پیکسل در نظر گرفته شده و ۲ بسته طلق ۱۰۰ عددی در بسته بندی رویی پیکسل قرار داده اند. البته در مورد برند های مختلف تعداد و نحوه ی بسته بندی متفاوت است و ممکن است مواد خام پیکسل را در کیسه های بزرگ هزار عددی بسته بندی کرده باشند که البته مصرف آن برای تولید کننده پیکسل خیلی راحت نیست و از طرف دیگر شمارش میزان مصرفی و میزان باقی مانده به راحتی قابل محاسبه نیست.
استفاده از طلق های پیکسل دارای محاسن و معایبی نیز هست که به آنها اشاره خواهیم کرد:
مورد یکم اینکه طلق های موجود در مواد خام پیکسل براق بوده و شدیدا نور را بازتاب میدهند و ممکن است طرح روی پیکسل به راحتی قابل مشاهده نباشد و یا در عکس ها نور را به لنز دوربین بازتاب دهد گویی گوشه ای از کیف شما برق میزند!
مورد دوم دقتی ست که باید تولید کننده پیکسل حین پرچ به آن توجه داشته باشد و آن این است که برای پرچ هر پیکسل دقت کند که احیانا گرد و غبار و کرک و ... بین طلق و پیکسل قرار نگرفته باشد و این مطلب ممکن است روند تولید را کُند کند.
از محاسن روکش طلقی پیکسل به استفاده راحت تر از حیث در دسترس تر بودن و همچنین هزینه ی مناسب تر آن میتوان اشاره کرد.

سلفون: سلفون لایه ای نایلون بسیار نازک است که بوسیله ی دستگاه های لمینیتور یا در اصطلاح دستگاه های سلفون کش روی کاغذ -پیش از برش طرح ها- بوسیله ی حرارت نصب میشود.
همچنین استفاده از سلفون نیز محاسن و معایبی دارد که در این مقاله به آن میپردازیم:
برای مورد یکم به این مطلب باید پرداخت که دستگاه های سلفون کشی هزینه نسبتا بالایی دارند و خرید خود دستگاه مجموعه ی شما را با هزینه هایی مواجه میکند از طرف دیگر اگر بخواهید برای تولید پیکسل به دفاتر خدمات چاپ و تبلیغات مراجعه کنید هم متحمل هزینه های رفت و آمد و هم هزینه های دستمزد و اجرت اپراتور خواهید شد، از طرف دیگر برای سفارشات تکی و خرد رفت و آمد و هزینه آن مقرون به صرفه نیست و صرفا مناسب سفارشات عمده میباشد.
البته گروه فرهنگی هنری علمدار در کارگاه تولیدی خود دستگاه لمینیتور را داراست و این مطلب امکان تولید پیکسل سلفونی بصورت تکی را نیز برای مجموعه علمدار فراهم آورده است
مورد دوم درصد خرابی و پارگی بیشتر پیکسل سلفونی است که کاغذ سلفون شده هنگام پرچ نسبت به کاغذ و روکش طلقی بیشتر احتمال پارگی دارد. این مطلب نیز بر عدم امکان تولید پیکسل سفارشی سلفونی بصورت تکی صحه میگذارد.
اما از محاسن پیکسل سلفونی میتوان به عدم بازتاب نور و زیبایی بسیار بیشتر پیکسل نسبت به پیکسل با روکش طلقی اشاره کرد.
تصویر زیر نمونه ای از پیکسل طلقی و پیکسل سلفونی است که به راحتی تفاوت بازتاب نور در هر دو پیکسل را مشاهده میکنید:

سلفون خود نیز انواع مختلفی دارد. رایج ترین و پر طرفدارترین نوع سلفون های مورد استفاده در چاپ پیکسل سلفون مات است. در پیکسل با سلفون مات رنگ طرح اصلی با کیفیت تر نمایش داده شده و بسیار چشم نواز است. نوع دیگر سلفون، مدل براق آن است. پیکسل با سلفون براق نیز بسیار جذاب است و جلوه و جلای خاصی به طرح می بخشد. از طرفی با وجود براق بودن بسیار بازدهی نور کمتری نسبت به پیکسل طلقی دارد. اما نوع دیگری از سلفون ها، سلفون مات مخملی ضد خش است که کیفیتی وصف نشدنی، جذابیتی منحصر به فرد و مرغوبیتی مثال زدنی دارد. پیکسل با روکش سلفون مات مخملی ضدخش شبیه به پارچه ی مخملی درآمده و بسیار شفاف و چشم نواز طرح را نمایان میکند. از طرف دیگر خط و خشی که بر اثر استفاده روی پیکسل ها میافتد به حد چشم گیری کاهش می یابد و عمر استفاده از پیکسل، جاکلیدی و یا مگنت تولید شده را افزایش می دهد. نسبت به سایر سلفون ها هزینه ی بسیار بالاتری دارد اما نسبت به کیفیتی که برجای میماند ارزشش را دارد. تیم تولید و چاپ علمدار مفتخر است که با وجود هزینه های بالا و کمیاب بودن این نوع سلفون، به احترام ارزشی که برای مصرف کننده قائل است، از سلفون ضدخش مخملی برای تولید محصولاتش بهره می برد.